Asfalt modyfikowany i wysokomodyfikowany- znów jazda może być przyjemna

Pewnie masz już dosyć omijania kolejnych miejsc, w których odbywają się roboty drogowe, wymieniana jest i łatana nawierzchnia. Przychodzi kolejny sezon, mrozy ustają, a drogi stają się zakorkowane przez ciągłe objazdy. Nie mówiąc już o sytuacjach, kiedy służby drogowe nie zdążą zareagować, ogrodzić dziurawej drogi i auto nieszczęśnika trafia co najmniej na wymianę zawieszenia. Jest jednak nadzieja, że sytuacja ulegnie poprawie za sprawą zastosowania asfaltu modyfikowanego i wysokomodyfikowanego.

Asfalt modyfikowany- nawet dwukrotnie lepsze parametry wytrzymałości niż w przypadku zwykłego asfaltu drogowego

asfaltttNa jakość nawierzchni wpływają dwie cechy lepiszcza: penetracja i temperatura mięknienia. Pierwsza z nich dotyczy tzw. zużycia zmęczeniowego nawierzchni.Ciągły ruch ciężki (samochodów ciężarowych) w dużym natężeniu, wpływa z czasem na powstawanie spękań zmęczeniowych nawierzchni. Asfalt modyfikowany przez zastosowanie znacznie większej ilości lepiszczy drogowych-polimerów w mieszance mineralno-asfaltowej jest znacznie mniej podatny na spękanie i działanie temperatury, dzięki czemu jest trwalszy i nie wymaga częstych napraw.

Asfalt wysokomodyfikowany- wysoka jakość, dzięki której ruch lotniczy odbywa się bez przeszkód

Najlepsze parametry techniczne i użytkowe nawierzchni uzyskuje się dzięki użyciu asfaltu wysokomodyfikowanego. Ma jeszcze większą zawartość lepiszcza polimerowego niż asfalt modyfikowany.
Stosuje się go na nawierzchniach mostów, gdyż wytrzymuje największe natężenie ruchu ciężkiego. Jest używany także dla pasów startowych na lotniskach, gdyż tylko asfalt najwyższej jakości może wytrzymać nacisk  maszyny ważącej od 500 kg do nawet 270 ton, a przecież ruch lotniczy na największych lotniskach odbywa się nieprzerwanie. Asfalt wysokomodyfikowany zyskał duże zaufanie użytkowników i projektantów dróg i na pewno z czasem zacznie wypierać mniej wytrzymałe mieszanki. Cena nie jest w końcu najważniejszym kryterium, jeśli myśli się o używaniu drogi, bez przeszkód, w dłuższej perspektywie.