Bezpieczeństwo kanałów wentylacyjnych

Wszyscy mamy świadomość tego, jak bardzo istotna jest drożność kanałów wentylacyjnych, ich odpowiednia jakość oraz prawidłowo zamontowany system. Wszyscy wiemy, że te elementy wpływają na bezpieczeństwo domowników, jeśli mowa o systemie wentylacyjnym domu bądź firmy czy dużego przedsiębiorstwa produkcyjnego. Najnowsze badania donoszą, że świadomość Polaków w kwestii bezpieczeństwa znacząco uległa zmianom, na szczęście w sposób pozytywny. Odnotowuje się bowiem wzrost zainteresowania montowaniem dodatkowych zabezpieczeń bądź dbałością o nie od początku, na przykład już na etapie budowania domu. Czasy, kiedy bezpieczeństwo było stawiane na drugim miejscu zaraz po kwestii ceny odchodzą w zapomnienie.

Potwierdzają to specjaliści z Caldo-Izolacja, firmy która specjalizuje się w sprzedaży akcesoriów do izolacji termicznej, akustycznej jak i oczywiście ogniochronnej różnych systemów, nie tylko wentylacyjnych. Jak wskazują dane udostępnione przez firmę, liczba osób zainteresowanych dodatkową ochroną ogniową na przykład w kategorii systemów wentylacyjnych na przestrzeni ostatniego roku zwiększyła się o kilka procent. Ich zdaniem taki stan rzeczy podyktowany jest nie tylko chęcią dbałości o zdrowie pracowników, interesy firmy czy bezpieczeństwo domowników, ale również o koszty. W przypadku pożaru bowiem ewentualne zniszczenia będą znacznie bardziej kosztowne niż zabezpieczenie się przed pożarem. Firmy ubezpieczeniowe często szukają „dziury w całym” i robią wszystko co w ich mocy aby udowodnić klientowi, że pożar to jego wina. Jeśli okaże się, że wentylacja nie była odpowiednio zabezpieczona może to równać się z koniecznością ponoszenia kosztów z własnej kieszeni. Zabezpieczenia ppoż w takim wypadku są więc koniecznością.

Jak wskazują przedstawiciele Caldo-Izolacja, zainteresowaniem cieszą się nie tylko zabezpieczenia kanałów wentylacyjnych, ale coraz częściej pyta się też o dostępne u nich systemy zawiesi czy izolacje procesowe, które również pozwalają na wykonanie różnego rodzaju izolacji. Ich zdaniem popularność takich systemów będzie wzrastać powodując, że praca i życie będą stawać się coraz bardziej bezpieczne.