Bezpieczna eksploatacja samochodu

car-1562723_1280

W wyniku rozwoju rynku motoryzacyjnego, wszechobecnych komisów samochodowych i spadających cen, większość rodzin w dzisiejszych czasach posiada przynajmniej jedno auto, a często zdarza się, że przypadają nawet 2 lub 3 na familię. Niezależnie od tego ile ich jest, wszystkie pojazdy powinny być sprawne technicznie, aby nie stwarzać zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego. Należy o to zadbać, wymieniając podstawowe płyny i części co pewien okres, zależny od przejechanej ilości kilometrów. Na które z nich należy zwrócić szczególną uwagę?


Pewnie dla wielu osób czytających artykuł nie będzie to zaskoczeniem, bo jest to jedna z podstawowych czynności, czyli wymiana oleju. Każdy z producentów podchodzi do tego inaczej i zaleca różne interwały między wymianami, ale ogólnie przyjęte jest, że należy to robić maksymalnie co 15 tys. kilometrów lub co rok. Oczywiście zależne jest to też od sposobu użytkowania auta i każdy powinien podejść do tego indywidualnie, nie trzymać się sztywno tej wytycznej. Wraz z wymianą oleju wskazana jest również wymiana filtra oleju.

Kolejnymi elementami wartymi oględzin są filtr kabinowy i filtr powietrza. Zadanie pierwszego z nich to oczyszczanie powietrza, które wlatuje z zewnątrz do wewnątrz pojazdu. Celem drugiego jest również oczyszczanie powietrza, ale w tym przypadku pobieranego przez silnik. Stan obydwu z nich łatwo zdiagnozować samodzielnie, do tego zabiegu nie jest potrzebny dobry mechanik.

Następne zadanie, które usprawni pracę silnika to cały osprzęt rozrządu, występujący w dwóch różnych odmianach, z łańcuchem lub z gumowym paskiem. W pojazdach produkowanych kilkanaście lat temu wymiana rozrządu pracującego przy pomocy łańcucha nie była konieczna, ale te czasu bezpowrotnie minęły. Obecnie trzeba wymieniać jeden, jak i drugi, zdaniem większości mechaników co 60 tys. kilometrów.

winter-tires-2861853_1280

Ostatnim z kluczowych elementów jest wymiana opon. Pod żadnym pozorem nie wolno tego bagatelizować i sprawdzać co jakiś czas stan bieżnika lub przeprowadzić wymianą na nowe po okresie 5 lat. Ogumienie to jedyna rzecz, która „klei” pojazd do drogi. Nie należy także zapominać o kontroli układu hamulcowego, jak i sprawdzaniu wszystkich płynów niezbędnych do prawidłowej pracy silnika.

 

Więcej na http://twojmechanik.com