Słupki do znaków drogowych

znaki-slup

Ustawianie znaków drogowych wymaga przymocowania ich do stabilnej powierzchni. Zwykle stosuje się w tym celu lampy oświetlenia ulicznego, albo fragmenty budynków, nie zawsze jednak istnieje coś, do czego już można przyczepić znak. Aby rozwiązać ten problem należy zastosować słupki do znaków drogowych. Jest to jeden z najpopularniejszych sposobów na mocowanie znaków.

Najpierw pod słupek na znak kopiemy niewielki dołek w ziemi. Wkładamy do niego kamienie i wstępnie ustawiamy słupek, sprawdzając poziom. Pamiętajmy, by nie był on zbyt daleko od drogi, przypomnijmy że znaki ustawia się najdalej do dwóch metrów od krawędzi jezdni. Następnie zalewamy dołek betonem i czekamy aż zaschnie. Słupek mamy już ustawiony, teraz wystarczy przymocować do niego znak. Robi się to za pomocą specjalnych klamer, które ściskane są później śrubami. Dzięki temu znak drogowy jest stabilny i nie ma zagrożenia, że zostanie naruszony przez wiatr lub chuliganów.

Oczywiście należy pamiętać, żeby słupki do znaków zabetonować w ziemi solidnie, tak by byle kto nie mógł takiego znaku przewrócić bądź wyrwać z ziemi. Jednakże nie mogą one być również wbetonowane zbyt mocno, ponieważ w razie uderzenia samochodu w taki słupek mogłoby dojść do poważnego nieszczęścia. Słupek musi w razie uderzenia auta przewrócić się, nie powodując dodatkowych obrażeń u osób będących w samochodzie.

Jeszcze inna kwestia to trwałość znaków mocowanych na słupkach. Czasami, gdy znaki takie są rozmieszczane gdzieś na wiejskich drogach i rzadko kiedy ktoś ich dogląda, to warto by były one możliwie solidne. Dlatego trzeba wybierać taki słupki do znaków drogowych, które są odporne na zmienne warunki atmosferyczne, śnieg, deszcz, nasłonecznienie, sól drogową, korozję, rdzę i tak dalej. Te wszystkie warunki muszą być spełnione, by można było mówić o solidnie i dobrze zamocowanym znaku drogowym.

Słupki ze zwykłej stali pomalowane farbą lub lakierem to rozwiązanie tanie, ale nie najlepsze. Jeśli bowiem dojdzie do uszkodzenia powierzchni lakieru, choćby przez długą ekspozycję na zmienne warunki atmosferyczne, to stal zacznie rdzewieć i niewiele z takiego słupka zostanie w bardzo krótkim czasie. Dobrym wyjściem z sytuacji wydają się słupki drogowe żeliwne, ponieważ ten materiał dość dobrze znosi zmienne temperatury i wilgoć. Dzięki zastosowaniu takiego materiału możemy być spokojni o trwałość słupków na znaki. Nawet te rozmieszczone w miejscach gdzie rzadko ktoś ich dogląda będą stały przez długie lata w dobrej kondycji, jeśli tylko ktoś ich nie przewróci.

Więcej na temat specyfiki znaków znaleźć możesz na stronie https://konarch.pl/kategoria/inne/slupy-do-znakow/