Wszystko o przekładniach cykloidalnych

Z pewnością wielu osobom obiło się co nieco o uszy na temat przekładni, które stosowane są dzisiaj na bardzo szeroką skalę w przemyśle. Wiele branż korzysta z tego typu elementów, gdyż posiadają one specjalne funkcje i właściwości i są bardzo wydajne. Urządzenia, które posiadają w swoim składzie przekładnie różnego rodzaju są precyzyjne, a także bardzo funkcjonalne. Nie każdy jednak wie, że istnieje kilka rodzajów przekładni.

Na rynku istnieje dzisiaj kilka różnorodnych rodzajów przekładni, które różnią się od siebie właściwościami. Przykładami takich modeli mogą być przekładnie ślimakowe, kątowe czy też zębate. Do ostatnich należy dość często spotykana przekładnia cykloidalna. Za okres powstania pierwszego prototypu uznaje się rok 1931, w którym to inżynier Lorenz Braren stworzył precyzyjny reduktor do przyrządów optycznych. Samo działanie takiej przekładni polega na wymuszeniu obrotu koła zębatego przez mimośród osadzony na łożysku. W tym rodzaju przekładni zastosowano zęby cykloidalne co sprawia, że wiele z nich może zazębiać się jednocześnie.

Największymi zaletami takich przekładni są:

 

  • duże przełożenie
  • mały luz i moment bezwładności
  • cicha praca bez drgań
  • odporność na przeciążenia
  • wieloletnia i bezawaryjna praca oraz duża trwałość

 

Zastosowanie przekładni cykloidalnych jest dzisiaj bardzo szerokie i pojawiają się one w wielu urządzeniach czego przykładem mogą być roboty manipulacyjne, pozycjonery, urządzenia obróbcze CNC, a także stoły obrotowe czy podajnik narzędzi. Dodatkowo stosuje się je także w zegarkach różnego typu jako element całego mechanizmu. Wiele branż wykorzystuje dzisiaj urządzenia i maszyny, które posiadają w swoim składzie przekładnie cykloidalne. Zarówno przemysł jak i inne gałęzie gospodarki korzystają z takich rozwiązań, gdyż zapewniają one precyzję oraz dużą dokładność.

W porównaniu do innych rodzajów przekładni to właśnie przekładania cykloidalna posiada bardzo kompaktowy gabaryt oraz bardzo dużą wytrzymałość. Jest to cecha bardzo istotna, gdyż przekłada się na właściwe i wieloletnie funkcjonowanie robotów różnego typu. Do czynienia mamy tutaj z dwoma stopniami przełożenia co sprawia, że przekładania ta jest mała i sprawna. Dodatkowo sam koszt takiej przekładni nie jest zbyt duży.

Więcej na: http://admech.pl/Produkty/Przek%C5%82adnie_cykloidalne/