Wydarzenia kulturalne, sportowe i rozrywkowe – sprawdź, kiedy odwiedzić Gdynię

Gdynia jest miastem, które warto odwiedzić o każdej porze roku. Są jednak takie wydarzenia, które przyciągają do niej turystów z całej Polski. Sprawdź, kiedy szczególnie warto odwiedzić tę część Trójmiasta (pamiętaj, aby z wyprzedzeniem zarezerwować wtedy nocleg – Gdynia w tych terminach jest naprawdę pożądanym miastem).


gdynia-atrakcje

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych (FPFF)

Kultowe już wydarzenie na kulturalnej mapie Polski i jedno z najstarszych, filmowych wydarzeń w Europie. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych organizowany jest od 1974 roku, a od 1987 roku odbywa się w Gdyni. Obecnie ma miejsce w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej, w Multikinie w Centrum Gdynia Waterfront, w kinie Helios i Gdyńskim Centrum Filmowym (zwykle w drugiej połowie września).

FPFF ma ogromne znaczenie dla polskiej kinematografii i promuje ją nie tylko w naszym kraju, ale też poza jej granicami. Podczas festiwalu widzowie mogą zapoznać się zarówno z nowościami filmowymi, jak i produkcjami, które powstały w przeszłości (tej najbliżej i tej dalszej). Festiwalowi towarzyszą liczne wydarzenia poboczne, takie jak spotkania, prelekcje czy programy edukacyjne. Podczas Festiwalu przyznawane są prestiżowe nagrody – Złote i Srebrne Lwy.

Open’er Festival

Tego festiwalu chyba nie trzeba przedstawiać chyba nikomu. Open’er Festival to wydarzenie znane nie tylko w Polsce, ale też w całej Europie (a nawet na świecie). Mimo iż odbywa się on poza miastem (bo na terenie Lotniska Gdynia-Kosakowo), to Gdynia na przełomie czerwca i lipca przeżywa prawdziwe oblężenie!

Na festiwal zjeżdżają się bowiem setki tysięcy fanów muzyki, teatru i innych form sztuki. Nic dziwnego, ponieważ line-up w każdym roku jest naprawdę zachwycający. Lista artystów, którzy wystąpili podczas festiwalu, zdaje się nie mieć końca. Red Hot Chili Peppers, Kings of Leon, Kendrick Lamar, Drake, The Weekend, Eagles of Death Metal, Foo Fighters to tylko wierzchołek muzycznej góry lodowej Open’era.

Uwaga! Noclegi w Gdyni w okresie festiwalu rozchodzą się jak ciepłe bułeczki, dlatego warto zarezerwować nocleg nawet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.

IronMan Gdynia

Wydarzenie dla prawdziwych ludzi ze stali! IronMan to zawody triatlonowe, które odbywają się w wielu miejscach na całym świecie. W Polsce ich gospodarzem jest właśnie Gdynia (zawody odbywają się zwykle na przełomie lipca i sierpnia).

Pełna trasa, jaką muszą przebyć zawodnicy to 3,86 km (pływanie) + 180,2 km (jazda na rowerze) + 42,195 km (bieg). Gdyński IronMan daje uczestnikom nieco więcej wytchnienia, ponieważ muszą oni pokonać „jedynie” ¼ pełnej trasy.

Jeśli zastanawiasz się, na kiedy jeszcze możesz zarezerwować noclegi w Gdyni np. w willamewa.pl, z pewnością powinieneś wziąć pod uwagę wydarzenia takie jak R@port – Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych (druga połowa maja) czy Festiwal Globatica (druga połowa lipca).